گزیر

::گاهنوشتهای حمیدرضا محمدی::

دربارهٔ من:

آخرین نظردهندگان:

مشترک شوید:

ایمیل خود را در جعبهٔ زیر وارد کنید و دکمهٔ اشتراک را بزنید.

جستجو:

Valid XHTML 1.0 Transitional RSS Feed

دوربینهایی که می‌دانند کجا هستند

۸۵/۰۶/۰۷

فلیکر امروز قابلیت زدن برچسب جغرافیایی به عکسها را با استفاده از نقشه‌های یاهو به فهرست قابلیتهایش اضافه کرد. قابلیتی که پیش از این رقیب نظری فلیکر یعنی زوومر با استفاده از نقشه‌های گوگل به سیستمش اضافه کرده بود («نظری» از این نظر که فقط از لحاظ برخی «قابلیتها» رقیب فلیکر است وگرنه از لحاظ تعداد کاربران، میزان محبوبیت و همچنین سرعت به گرد فلیکر هم نمی‌رسد). اگر سرعت اینترنتتان اجازه می‌دهد می‌توانید چگونگی استفاده از و کاربردهای این قابلیت را در دو تصویربلاگ در دسترس گذاشته شده توسط فلیکر در این آدرس و این آدرس از نظر بگذرانید.

قابلیت برچسب جغرافیایی برای عکس در سایت فلیکر

به هر حال نظرات خوانندگان وبلاگ معروف تک کرانچ در نوشته‌ای به مناسبت همین واقعه، حاوی نکات جالبی است. مثلاً گویا نقشه‌های یاهو بر خلاف نقشه‌های گوگل فعلاً اروپا (به استثنای بریتانیا) را با دقت در سطح خیابان پوشش نمی‌دهد و این اسباب نارضایتی برخی کاربران اروپایی را از این انتخاب فلیکر فراهم آورده.دوربین دیجیتال اما جالب‌تر از همه به نظر من آن نظری است که امیدوار است این قابلیت فلیکر و برخی رقبایش باعث شود سازندگان دوربینهای دیجیتال با اضافه کردن تراشه‌های جی پی اس به محصولاتشان امکان برچسبگذاری دقیق و واقعی جغرافیایی را برای مشتریانشان فراهم سازند. این پیش‌بینی و اظهار امیدواری می‌تواند مورد توجه تمامی کسانی قرار گیرد که با محدودیت بودجه و چند ماه یا سال تحقیق و وسواس در آستانه‌ی خرید دوربین دیجیتال شخصیشان هستند و حالا مطمئن شده‌اند دوربین انتخاب شده‌ی آنها تمامی قابلیتهای لازم را دارد. جی پی اس برای دوربینهای دیجیتال؟! وسوسه‌برانگیز است و شاید چند سال زمان ببرد تا محصولاتی این چنینی هم به بازار بیایند و هم قیمتشان تعدیل شود: اما به نظر من که ارزشش را دارد.

خوب سهم ما -ایرانیها- هم از این تقابل و رقابت فناوریها هم که مشخص است: حتی در حد یک مصرف کننده‌ی صرف هم اعتبار و حق استفاده نداریم :cry:. موج سینوسی فیلترینگ فلیکر فعلاً نیمدور منفیش را طی می‌کند. امیدوارم اگر به طور کامل رفع فیلتر نمی‌شود حداقل روند تناوبیش را حفظ کند!


۲ نظر

Eduardo Manchon:

تاریخ: ۸۵/۰۶/۲۱ ساعت: ۱۵:۲۵

Flickr geotagging interface is brilliant, but Yahoo Maps coverage for most of the World is very poor.
If you prefer Google Maps for mapping your photos Panoramio, may be interesting for you. Btw, you can later watch the photos in Google Earth KML feed, a much better experience than web based maps.

Eduardo

مهديه:

تاریخ: ۸۹/۱۱/۰۶ ساعت: ۱۷:۴۲

بلاخره ما يه مطلب فارسي پيدا كرديم راجع به برچسب جغرافيايي

مرسي

خروجی آر.اس.اس نظرات این نوشته:»

ارسال نظر برای این نوشته امکانپذیر نیست.